O bezpieczeństwie Zooma – List Prezesa Acnet

Szanowni Państwo,

W związku z licznymi publikacjami na temat braku bezpieczeństwa Zooma, które pojawiły się w ostatnim okresie, chciałbym Państwa poinformować, że pilnie śledzimy te artykuły oraz jesteśmy w stałym kontakcie z wieloma nauczycielami z całej Polski, którzy są bardzo życzliwi dla Zooma, ale również wyrażają swoje zaniepokojenie w związku z tymi doniesieniami.

Z dokładnej analizy tych doniesień wynika, że praktycznie wszystkie podawane przypadki wynikały z braku elementarnej wiedzy użytkowników (nie tylko w Polsce) na temat systemu zabezpieczeń oferowanego przez Zoom. W związku z powyższym, w dwóch zmianach z dnia 5 i 8 kwietnia 2020 r, Zoom m.in.:

1. zmienił ustawienia systemu tak, że funkcje bezpieczeństwa istniejące do tej pory jako opcjonalne są teraz obowiązkowe. Dotyczy to na przykład funkcji Poczekalni. W efekcie, żadna osoba nie dostanie się do wirtualnej klasy bez dodatkowej akceptacji nauczyciela,

2. dostępne do tej pory funkcje bezpieczeństwa umieścił teraz w jednym miejscu (pod jedną ikonką), żeby ułatwić ich kontrolę.

Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że system Zoom jest bardzo bezpieczny i jest stosowany przez bardzo duże organizacje na całym świecie, dla których bezpieczeństwo jest kwestią podstawową. Główne problemy wynikły z tego, że w okresie bezprecedensowego wzrostu liczby dziennych użytkowników Zooma na całym świecie (z 10 mln pod koniec grudnia 2019 r. do ponad 200 mln w marcu 2020 r.) zaczął on być stosowany do bardzo poważnych zadań (m.in. zdalnego nauczania) przez osoby bez odpowiedniego przygotowania oraz bez uprzedniego szkolenia na temat funkcjonalności i dostępnych opcji systemu Zoom.

Dlatego zawsze podkreślaliśmy, i ciągle podkreślamy, że szkoły, które chcą stosować Zooma powinny przejść przez chociaż podstawowy instruktaż na temat funkcjonalności systemu. Z informacji, które mamy od nauczycieli wynika, że Zoom zaczął być często stosowany bez odbycia takich podstawowych szkoleń czy całych wdrożeń oferowanych przez naszą firmę: https://zoom-polska.pl/oferta-dla-szkol/ .

Od tygodnia dzielimy się wiedzą na temat bezpiecznego używania Zooma podając wskazówki jak należy to robić: https://zoom-polska.pl/bezpieczne-zajecia-lekcyjne-z-zoom/. Jak wynika z tych wskazówek, wystarczyło trochę lepiej znać system i stosować podstawowe zasady bezpiecznego prowadzenia zajęć, by do żadnych problemów nie dochodziło. Mimo wszystko, jak wskazałem wyżej, Zoom dokonał zmian ustawień w systemie, żeby nawet ci, którzy nie mają tej poddstawowej wiedzy czuły się bezpiecznie.

Z poważaniem

dr inż. Krzysztof Kontek
Prezes Acnet sp. z o.o.
Acnet – Partner Zoom w Polsce

Skontaktuj się z nami!

Powiemy Ci jak w 2 dni wdrożyć Zoom do zdalnego i bezpiecznego nauczania w Twojej szkole.